Zaskórniki zamknięte i otwarte – czym są i jak się ich pozbyć?
Zaskórniki otwarte i zamknięte są zmorą wielu osób – nie tylko bardzo młodych. Co jest przyczyną ich powstawania? Czym się różnią te dwa warianty wągrów? A przede wszystkim – jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.
Co to są zaskórniki zamknięte i otwarte i czym się różnią?
Zaskórniki to po prostu skórne wykwity, które powstają na skutek nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe, które zatkane są przez martwe komórki naskórka. Najczęściej występują w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Warto jednak pamiętać, że trądzik zaskórnikowy, występujący zarówno u młodych ludzi na etapie dojrzewania, jak i u dorosłych, może obejmować również plecy czy klatkę piersiową. Możemy wyróżnić dwa typy zaskórników. Czym się różnią?
- Zaskórniki zamknięte najlepiej widoczne są po naciągnięciu skóry. Mają jasne zabarwienie i najczęściej spowodowane są nawarstwieniem się warstwy rogowej na zatkanym ujściu gruczołu łojowego.
- Zaskórniki otwarte mają ciemny kolor, który jest wynikiem utleniania się zgromadzonego w porze skóry sebum. Są widoczne gołym okiem, mogą wywoływać stan zapalny lub prowadzić do utrwalania się śladów na skórze (zwłaszcza jeśli są nieumiejętnie wyciskane).
Wiesz już, jaka jest różnica między zaskórnikami zamkniętymi a otwartymi, ale warto też uwzględnić jeszcze jedno pojęcie: włókna łojowe, które składają się z sebum i obumarłych komórek naskórka, mają jasny odcień, a ich zadaniem jest przenoszenie łoju na powierzchnię skóry, żeby zawsze była miękka i nawilżona.
Przyczyny powstawania zaskórników. Sprawdź, jak tworzą się wągry
Do bezpośrednich przyczyn powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych należy przede wszystkim nadprodukcja tłuszczu przez komórki skóry, zapchanie porów martwym naskórkiem czy zanieczyszczeniami. Taki stan może być winą wielu czynników: uwarunkowań genetycznych, problemów z hormonami, nieodpowiedniej diety, zanieczyszczonego powietrza, ciężkich składników w kosmetykach do makijażu oraz nieodpowiedniej pielęgnacji.
Jak pozbyć się zaskórników? Ogólne zasady pielęgnacji
Jeśli chcesz naprawdę skutecznie walczyć z głębokimi zaskórnikami, zacznij od skontrolowania swojego stanu zdrowia, głównie związanego z gospodarką hormonalną. Najlepiej udaj się w tym celu do dermatologa, który zleci odpowiednie badania. Postaw też na zdrową, bogatą w dobroczynne składniki odżywcze dietę, unikaj cukru i przetworzonego jedzenia, które może potęgować pracę gruczołów łojowych. Staraj się unikać słońca, korzystaj z dobrodziejstw kosmetologii, takich jak chociażby peeling kawitacyjny, ale nie zapominaj o najważniejszym: właściwej pielęgnacji.
Skuteczne metody pielęgnacji i kosmetyki na zaskórniki
Masz problem z głębokimi zaskórnikami zamkniętymi na czole? A może irytują Cię zaskórniki otwarte w okolicy skrzydełek nosa? Zacznij od wdrożenia podstawowej zasady: nie wystarczy umyć twarzy, należy ją dokładnie i starannie oczyszczać. W tym celu najlepiej użyć żelu lub pianki o działaniu antybakteryjnym, na przykład z kwasem salicylowym, który pomaga odetkać zatkane gruczoły łojowe. Nie zapomnij też o zastosowaniu przywracającego naturalne pH i zwężającego pory toniku, na przykład toniku w sprayu do tłustej i wrażliwej skóry, który znajdziesz w ofercie kosmetyków marki Pyunkang Yul.
Kluczowe w pielęgnacji cery z wągrami otwartymi bądź zaskórnikami zamkniętymi na czole czy nosie jest też stosowanie produktów złuszczających, które usuną martwe komórki naskórka, nagromadzone w ujściach gruczołów łojowych. Peeling na zaskórniki może być zarówno mechaniczny, jak i kwasowy, chemiczny lub enzymatyczny.
Pamiętaj o tym, żeby krem nawilżający, który stosujesz na dzień, nie zatykał porów. Świetne będą koreańskie, o lekkiej formule, zawierające wyciągi z roślin, na przykład z Centella Asiatica, czyli wąkroty azjatyckiej. Polecany przez kosmetologów krem z niacynamidem również jest dobry na zaskórniki.
Jeśli borykasz się z wągrami, stosuj też kosmetyki do zadań specjalnych, takie jak:
- oczyszczające maseczki na zaskórniki (najlepiej maseczki koreańskie, z naturalnymi składnikami o potwierdzonym działaniu).
- plastry na zaskórniki, które przykleja się na noc na przykład na skrzydełka nosa.
Jak widzisz, walka z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi nie jest łatwa, ale nie trzeba się poddawać – przy odrobinie wprawy, regularności i sumienności można się cieszyć naprawdę zadowalającymi efektami! Pomogą Ci w tym nasze pełne niespodzianek beauty boxy, maseczki i kremy.