Produkt wyprzedany
Otrzymasz od nas powiadomienie e-mail o ponownej dostępności produktu.
Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Powyższe dane nie są używane do przesyłania newsletterów lub innych reklam. Włączając powiadomienie zgadzasz się jedynie na wysłanie jednorazowo informacji o ponownej dostępności tego produktu.
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielęgnacja problematycznej skóry głowy i niesfornych włosów

2020-01-15
Pielęgnacja problematycznej skóry głowy i niesfornych włosów

Autorka: Hania z Hanna's Passions

Pielęgnacja włosów, to mój mały temat tabu. Niesforne, puszące się i suche, a skóra głowy wrażliwa i podatna na podrażnienia. Moja fryzura z reguły dobrze wygląda tylko przez jeden dzień, zaraz po wyjściu od fryzjera. Długo dochodziłam do tego, jak pielęgnować włosy i skórę głowy, żeby nie pojawiał się u mnie nieestetyczny łupież, a włosy chociaż trochę dały się wygładzić. Podstawą do odpowiedniej pielęgnacji jest diagnoza problemów. W moim przypadku źródłem wszelkich nieprzyjemnych objawów, jak suchy łupież, przesuszona skóra głowy i puszące się włosy, jest atopia. I właśnie dla osób, które borykają się z AZS jest ten wpis.

Atopowe zapalenie skóry — jakie są jego przyczyny i objawy?

Nauka nie dostarczyła jeszcze odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny AZS. Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne i prowadzi do nadmiernej reakcji alergicznej na otaczające nas alergeny. Typowymi objawami AZS są uporczywe swędzenie, nadmierne złuszczanie i zaczerwienienie skóry i skłonność do zakażeń bakteryjnych. Zmiany najczęściej obserwuje się w zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi. Możemy mieć do czynienia z rumieniami, które są bardzo wyraźnie odgraniczone od skóry otoczenia, towarzyszyć mogą im nadżerki, pęcherzyki oraz grudki. Natomiast skóra głowy, która jest głównym tematem tego artykułu, ulega nadmiernemu złuszczaniu i w rezultacie powstaje łupież, który trudno leczyć dostępnymi w drogeriach szamponami. Oczywiście łupieżowi towarzyszy uporczywe swędzenie. Jak pielęgnować skórę głowy w atopii?

Atopowe zapalenie skóry głowy — jaka pielęgnacja będzie odpowiednia?

Żeby dobrze pielęgnować skórę trzeba najpierw dobrze zdiagnozować jej problemy. Warto więc wybrać się najpierw do dermatologa, żeby ten pomógł nam określić, czy mamy do czynienia z suchym, czy łojotokowym łupieżem. Jeśli już wiemy, że łupież jest suchy, a skóra ma skłonności do atopii warto stosować się do następujących zasad.

  • Olejowanie skóry głowy i włosów

Od tego punktu powinno zaczynać się mycie i pielęgnację włosów przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ten etap pozwala na uzupełnienie lipidów w wierzchniej warstwie skóry. To bardzo ważny krok, ponieważ przy tym schorzeniu w błonach komórkowych brakuje wspomnianych lipidów, co prowadzi do rozpadu komórek i osłabienia naturalnej bariery ochronnej. W rezultacie dochodzi do nadmiernego złuszczania, które objawia się łupieżem. Raz w tygodniu warto nałożyć olej na skórę głowy i włosy na całej długości na co najmniej 30 min. Osobiście, kiedy nie mam tyle czasu, nakładam olej przed wzięciem prysznica i dopiero na koniec spłukuję i myję włosy. To daje mi jakieś 10-15 min. Przy AZS do olejowania świetnie sprawdza się mieszanka olejów kokosowego i ze słodkich migdałów. Z naukowego punktu widzenia, mieszanka oleju kokosowego i ze słodkich migdałów jest bardzo korzystna dla atopowców. Olej kokosowy zawiera duże ilości witaminy E, która wspiera regenerację naskórka, oraz trójglicerydów, które z kolei wspierają warstwę ochronną naskórka zapobiegając nadmiernemu łuszczeniu. Co z olejem ze słodkich migdałów? Jest jeszcze lepszy! Zawiera wiele witamin, w tym A i E, do tego cenne fosfolipidy, które są ważnym składnikiem błon komórkowych. Wspiera prawidłową regenerację naskórka i reguluje cykl komórkowy, spowalniając proces łuszczenia się skóry. Oba oleje są też bogatymi źródłami cynku, który pomaga w walce z łupieżem, zarówno suchym, jak i łojotokowym. Taki skład można znaleźć np. w hipoalergicznym olejku do demakijażu Aromatica. Czasami kosmetyki o innym przeznaczeniu sprawdzają się także w pielęgnacji włosów! 

  • Mycie i pielęgnacja włosów​

Nie ma naukowych dowodów na to, że skóra przyzwyczaja się do kosmetyku i uniewrażliwia się na jego działanie. Ale wiele osób zauważa, że po około miesiącu stosowania musi zmienić kosmetyk do pielęgnacji włosów. Ja też to zauważam. Czym to jest spowodowane? Najprostsza odpowiedź, to zmiany potrzeb skóry. Ale jedno się nie zmienia przy AZS. To potrzeba dobrego nawilżenia skóry. Mycie powinno być skuteczne, ale delikatne. Należy wybierać hipoalergiczne produkty, które nie będą podrażniały i wysuszały skóry. Produkty o lekko kwaśnym pH zapewnią odpowiedni odczyn skóry, co pozwala łatwiej utrzymać naturalną barierę skóry. Kolagen, jedwab i keratyna w składzie utworzą na powierzchni włosa ochronny film, co z kolei pomoże trochę ujarzmić wysuszone kosmyki przez zatrzymanie w nich wody. Takie działanie zapewni np. szampon La’dor.

Dobre właściwości przeciwłupieżowe, regenerujące i nawilżające ma ekstrakt ze śluzu ślimaka. Pisałam o tym dokładniej w artykule Śluz ślimaka - właściwości i wykorzystanie w kosmetyce. Warto więc stosować go na skórę głowy. Do dyspozycji na rynku są przeróżne produkty, od odżywek, przez maski po ampułki. A na szczególną uwagę zasługuje ampułka La’dor, z wyciągiem z drzewa herbacianego i ekstraktem ze śluzu ślimaka w składzie. Wyciąg z drzewa herbacianego ma działanie antyseptyczne, pomaga likwidować łupież o podłożu łojotokowym, ale łagodzi też stany zapalne w AZS. A ekstrakt ze śluzu ślimaka z alantoiną w składzie łagodzi świąd, wspomaga regenerację i ma silne właściwości nawilżające. Ampułka nałożona na 2 minuty raz w tygodniu pozwala skutecznie pozbyć się i łupieżu i świądu. Skóra przez kilka dni utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia.

  • Suszenie, spanie i rozczesywanie

Suszenie i tak już niesfornych włosów może powodować jeszcze większe ich przesuszenie. Jeśli tylko czas pozwala lepiej pozostawić włosy naturze i poczekać aż same wyschną. Długie warto rozczesać szerokim grzebieniem i związać jedwabną gumką także na noc. Ten zabieg ograniczy powierzchnię tarcia, po kilku miesiącach można zauważyć wyraźną poprawę kondycji włosów i znaczne zmniejszenie ilości rozdwojonych końcówek. Cały efekt potęguje jeszcze wymiana poszewki na poduszkę satynową z jedwabiu lub bardziej ekologicznego modalu.

Żeby skutecznie zlikwidować problem, należy najpierw zrozumieć jego przyczyny. Przy atopii należy pamiętać o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry. Regularna pielęgnacja pozwoli skutecznie zredukować nieprzyjemne objawy. Podsumowując wystarczy olejować skórę głowy, używać delikatnych środków myjących i mocno nawilżających produktów, a ograniczenie stosowania suszarki pomoże zredukować puszenie się włosów.


Hania - autorka bloga Hanna's Passions - artystyczna dusza z naukowym zacięciem. Doktor nauk biologicznych z jednej, miłośniczka mody, sztuki i designu z drugiej strony. Pasjonatka fotografii, klasycznego stylu i zdrowego odżywiania. Choć lubi laboratoryjne mury, to najwięcej frajdy sprawia jej prowadzenie bloga lifestylowego Hanna's Passions.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel