Produkt wyprzedany
Otrzymasz od nas powiadomienie e-mail o ponownej dostępności produktu.
Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Powyższe dane nie są używane do przesyłania newsletterów lub innych reklam. Włączając powiadomienie zgadzasz się jedynie na wysłanie jednorazowo informacji o ponownej dostępności tego produktu.
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Najlepsze składniki aktywne do cery suchej

2019-10-01
Najlepsze składniki aktywne do cery suchej

Najlepsze składniki aktywne do cery suchej
Autorka: Dżo z FlamingBlog

 

Ze wszystkich rodzajów cery jedna wyróżnia się ogromną skłonnością do szybkiej utraty wody, szorstkością i nadmiernym napięciem – cera sucha. Jest cienka i delikatna, przez co z łatwością ulega podrażnieniom. Niedobór wilgoci w jej strukturze doprowadza do jej łuszczenia się, swędzenia i pieczenia, a także wcześniejszego pojawiania się zmarszczek mimicznych. Jak więc dbać o skórę suchą, by spowolnić jej proces starzenia się i poprawić jej ogólną kondycję? W pielęgnacji tego rodzaju cery kluczowe są składniki kosmetyków. Które z nich są pożądane, a których unikać?

 

Składniki aktywne w kosmetykach korzystnie wpływające na cerę suchą

 

Zapewne zanim kupisz produkt, sprawdzasz jego formułę. Czasem jednak wymieniony na etykiecie skład jest dla Ciebie zagadką? W przypadku dbania o skórę suchą szukaj w recepturze kosmetyków do cery suchej poniższych substancji aktywnych. Powinny dobrze nawilżać, wygładzać, regenerować, odżywiać i wzmacniać naturalną barierę ochronną tkanki skórnej.

 

  • Oleje roślinne

Najlepsze to nierafinowane oraz te, które były tłoczone na zimno. Znajdziesz je w najlepszych preparatach do twarzy, zarówno myjących, jak i pielęgnacyjnych. Oleje roślinne są nieodzowną częścią K-Beauty – stanowią bazę pierwszego kroku, jakim jest demakijaż. Pomagają usunąć make-up, zanieczyszczenia i sebum. Dobrze radzą sobie z rozpuszczeniem wszelkich pozostałości na twarzy po całym dniu lub po nocy. Najlepsze w pielęgnacji cery suchej będą oleje:

Pamiętaj, że oleje roślinne to prawdziwa skarbnica antyoksydantów, witamin, polifenoli, humektantów i emolientów. Pozytywnie wpływają na piękno i zdrowie skóry, również skłonnej do przesuszeń i wrażliwej.


 

  • Mocznik

Substancja aktywna, która dogłębnie nawilża strukturę naskórka. Wnika w jego warstwy, zatrzymując w nich wilgoć. Dodatkowo wzmaga działanie nawadniające innych składników w stosowanych kosmetykach.

 

  • Kwas hialuronowy i hialuronian sodu

W preparatach umieszcza się różne formy kwasu hialuronowego – najczęściej nisko- i wysokocząsteczkowy. Ten pierwszy lepiej przenika do głębszych poziomów skóry, by tam nasycać ją wodą. Zapewnia długotrwałe nawilżenie cery, eliminując uczucie suchości i szorstkości. Pomaga również w spłycaniu zmarszczek i uelastycznianiu naskórka. Nie zapominajmy o hialuronianie sodu. To kwas hialuronowy, ale w postaci sodowej. Znajdziesz go między innymi w toniku przeciwzmarszczkowym Dr. Phamor McCell Syn-Ake Gold Toner. Ten koreański kosmetyk zawiera również opatentowany składnik Syn-Ake.

 

  • Ceramidy

Ceramidy mają istotne znaczenie szczególnie w trosce o cerę suchą i przesuszoną. Stanowią budulec naskórka – swoisty cement międzykomórkowy chroniący przed utratą wilgoci. Zabezpieczają skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Niedobór ceramidów doprowadza do błyskawicznego ekstremalnego odwodnienia cery. Warto więc uzupełniać ich braki, stosując kosmetyki bogate w te substancje aktywne. Sprawdź między innymi koreańskie kremy takie jak nawilżający krem z ceramidami Skin Watchers Ceramizing Cream. 

 

  • Aloes

Roślina, którą pokochały nie tylko Azjatki. Aloes to bogactwo substancji nawilżających. Pozyskane z niego sok  i miąższ dogłębnie nawadniają naskórek i chronią przed uciekaniem wilgoci z jego komórek. Mają jeszcze jedną pożądaną właściwość w pielęgnacji cery suchej – skutecznie koją podrażnienia, łagodzą swędzenie, przyspieszają regenerację skóry oraz pomagają w utrzymaniu jej kwaśnego odczynu.


 

  • Skwalen

Dobrze sobie radzi z podrażnionym naskórkiem, dając mu upragnione ukojenie i komfort. Dodatkowo nawilża i natłuszcza jego komórki, chroniąc go przed przesuszeniem i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

 

  • Trehaloza

Wydawać by się mogło, że cukier ma niewiele wspólnego z nawilżaniem skóry. Nic bardziej mylnego. Takim składnikiem jest właśnie trehaloza. To cukier roślinny, który dogłębnie nawadnia cerę i zmniejsza jej podatność na przesuszenie. Jest także swoistym antyoksydantem zabezpieczającym skórę przed wolnymi rodnikami i zbyt szybkim starzeniem się. Trehalozę znajdziesz między innymi w intensywnie nawilżającej maseczce w płachcie G9Skin Self Aesthetic.

 

  • Gliceryna

Gliceryna, choć należy do alkoholi, jest jedną z intensywniej nawilżających substancji. Nie bez powodu bardzo często stanowi, oprócz wody, bazę wielu kosmetyków (głównie kremów pielęgnacyjnych). Długotrwale nawadnia skórę, zmiękcza ją i wygładza.

 

  • Filtrat ze śluzu ślimaka

Filtrat ze śluzu ślimaka jest ceniony w wielu rejonach Azji już od setek lat. Obecnie cieszy się ogromną popularnością także w krajach reszty świata. To niezrównane bogactwo komponentów nawilżających. Nie tylko nasyca spragnioną cerę niezbędną wilgocią, lecz także odżywia, regeneruje, wygładza, a także działa przeciwzmarszczkowo i łagodząco. Przetestuj esencję ze śluzem ślimaka COSRX Advanced 96 Mucin Power Essence, by przekonać się o tym… na własnej skórze. 


  • Kwasy AHA

W jaki sposób kwasy AHA – inaczej hydroksykwasy lub kwasy owocowe – pomogą zadbać o cerę suchą? Przede wszystkim usuną z jej powierzchni jej martwe komórki, pozwalając na regenerację i powstawanie nowych, co pozwoli na zdecydowanie lepsze wchłanianie substancji nawilżających z kosmetyków. Pamiętaj, by preparatów z kwasami AHA używać wyłącznie jesienią i zimą, a samą skórę chronić przed słońcem za pomocą mocnych preparatów z filtrami SPF.

 

  • Witamina E

Tokoferol to silny antyoksydant – działa przeciwwolnorodnikowo. Oprócz tego wykazuje właściwości nawilżająco-natłuszczające, a także łagodzi podrażnienia. To substancja wpływająca na opóźnienie starzenia się skóry.

 

  • Porost islandzki

Ekstrakt z mchu islandzkiego (płucnicy islandzkiej) daje cerze suchej szczególny komfort. Działa jednocześnie nawilżająco, kojąco, regenerująco, ochronnie i przeciwzapalnie. Szukaj go w kosmetykach marki Thank You Farmer.

 

Jakich składników aktywnych najlepiej unikać w kosmetykach do pielęgnacji cery suchej?

 

Znasz już komponenty produktów, które podarują Twojej skórze piękno i zdrowie. Jakie z kolei będą niepożądane w pielęgnacji cery suchej? Unikaj przede wszystkim alkoholu etylowego. To substancja silnie przesuszająca naskórek, przyspieszająca uciekanie z jego wierzchniej warstwy wilgoci. Wzmaga także podrażnienia i niszczy naturalną warstwę hydrolipidową skóry oraz jej mikrobiom. 

 

Podobnie działają silne detergenty zwane surfaktantami. To między innymi SLS (Sodium Lauryth Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). Detergenty znajdują się w wielu kosmetykach myjących – skutecznie radzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami. Działają jednak dość agresywnie na powierzchni cery, wywołując podrażnienia i silne przesuszenia. Nie są więc akceptowane w pielęgnacji skóry suchej. Można zastąpić je łagodnymi substancjami myjącymi lub, jak Azjatki, postawić na olejki w oczyszczaniu twarzy.

 

Nie zaleca się również, w przypadku cery suchej, zbyt częstego używania kosmetyków zawierających talk, retinoidy i kwas salicylowy. Mogą przyczynić się do szybkiego przesuszenia naskórka.



Dżo - autorka bloga FlamingBlog - od lat pasjonuje się szeroko pojętą chemią kosmetyczną, kosmetyką naturalną, pielęgnacją skóry i włosów, modą, copywritingiem i marketingiem. Swoją wiedzę przekuwa w treści, które inspirują do jeszcze lepszego dbania o siebie. Ostatnio coraz częściej zgłębia tajniki koreańskiej pielęgnacji. Miłośniczka wszystkiego, co związane z filmami Disneya, kociara i kinomaniaczka.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel