Masaż Gua Sha - na czym polega i jakie daje efekty?
Jak wiemy, nikt tak świetnie nie potrafi dbać o skórę jak Azjatki. Od naszych koleżanek z Dalekiego Wschodu chętnie uczymy się skutecznych metod pielęgnacji. Wśród nich znajduje się coraz popularniejszy również na Zachodzie masaż chiński Gua Sha. Co to takiego? Jak go wykonać i jakich efektów się po nim spodziewać? W tym poradniku zbieramy wszystkie najważniejsze informacje.
Masaż Gua Sha – co to jest i na czym polega?
Masaż Gua Sha to metoda, którą od wieków stosują Chińczycy. Najlepiej określa ją sama jej nazwa: w języku chińskim słowo “gua” oznacza tyle, co zeskrobywanie, pocieranie, z kolei “sha” to zaczerwienienie. Masaż ten wykonuje się poprzez pocieranie skóry specjalnym kamieniem w różnych kierunkach, aż do wystąpienia zaczerwienienia. Na Dalekim Wschodzie masuje się w ten sposób całe ciało wierząc, że rozszerzenie naczyń krwionośnych prowadzi do eliminacji wielu chorób i poprawy kondycji organizmu.
Masaż kamieniem Gua Sha przyjął się, zyskując popularność również na Zachodzie, przede wszystkim w kontekście pielęgnacji cery, zwłaszcza przeciwstarzeniowej. Do masażu używa się specjalnej płytki o kształcie przypominającym serce, wykonanej najczęściej z jadeitu bądź kwarcu. Kamieniem tym przesuwa się powoli po twarzy, dekolcie oraz innych partiach ciała:
- krótszej, wypukłej części kamienia do masażu Gua Sha używa się do masowania pleców, brzucha, talii oraz rąk i nóg;
- dłuższą częścią płytki masuje się czoło, policzki oraz szyję;
- wgłębienie kamienia Gua Sha jest stosowane do masowania podbródka, nosa oraz palców;
- spiczaste zakończenie kamiennego “serca” jest odpowiednie do masażu okolic oczu.
Uwaga: masażu chińskiego Gua Sha nie wolno stosować w przypadku cery naczynkowej, ze stanami zapalnymi bądź widocznymi zmianami (pęknięcia, poparzenia).
Jakie efekty daje masaż Gua Sha? Poznaj zalety tej metody pielęgnacji!
Co sprawia, że masaż chiński Gua Sha jest takim fenomenem? Bezdyskusyjna skuteczność tej metody. Stosując ją regularnie, można się spodziewać naprawdę świetnych rezultatów. Jakich? Masaż Gua Sha:
- ujędrnia i napina zwiotczałą, pozbawioną elastyczności skórę;
- poprawia owal twarzy;
- redukuje widoczność zmarszczek;
- wyrównuje koloryt skóry i go poprawia;
- może wesprzeć w procesie eliminowania przebarwień skóry;
- zmniejsza pory;
- redukuje obrzęki i opuchnięcia w okolicy oczu;
- poprawia przepływ limfy;
- poprawia krążenie krwi, dzięki czemu składniki aktywne z kosmetyków wnikają głębiej i działają skuteczniej;
- relaksuje.
Kamienie do masażu Gua Sha – z czego wykonane są te płytki i jak wybrać odpowiednie?
Płaskie kamienie do masażu twarzy Gua Sha, nazywane też płytkami, wykonuje się przede wszystkim z kwarcu różowego, jadeitu, awenturynu, ametystu. Mówi się, że samo działanie tych minerałów na organizm jest zbawienne i wspiera proces detoksykacji skóry czy jej odmłodzenia. Najlepiej jest wybierać kamienie sprawdzonych marek, wykonane starannie, odpowiednio wykończone i bezpieczne w stosowaniu. W przypadku bardzo wrażliwej cery, można sięgnąć też po wykonane z kamieni rollery, wałeczki czy wałki, które znajdziesz w naszym sklepie.
Jak wykonać masaż twarzy Gua Sha w kilku krokach?
Prawidłowo wykonany masaż twarzy Gua Sha jest przede wszystkim przyjemny. Zapamiętaj kilka podstawowych zasad:
- Zawsze upewnij się, że Twoja płytka do masażu Gua Sha nie została w żaden sposób naruszona, pęknięta czy wyszczerbiona na brzegach.
- Dostosuj siłę nacisku do swoich preferencji.
- Stosuj ruchy odśrodkowe – od środka twarzy na zewnątrz, w kierunku węzłów chłonnych oraz od szyi i dekoltu w kierunku obojczyków.
- Przeciągaj płytką w tym samym miejscu i w tym samym kierunku przynajmniej 10 razy.
- Łącznie przeznacz na masowanie jednego miejsca około 5 minut.
Jak w kilku krokach wykonać chiński masaż Gua Sha? To bardzo proste i polega na takich etapach jak oczyszczenie skóry, masaż z użyciem emolientu (najlepiej olejku), oczyszczenia skóry oraz nałożenia maseczki koreańskiej. Po kolei:
- Oczyść skórę za pomocą łagodnego kosmetyku (najlepiej takiego bez dodatku kwasów czy innych potencjalnie drażniących składników).
- Nanieś na skórę emolient – ulubiony olejek dostosowany do typu cery lub koreański krem o tłustej formule.
- Rozpocznij masaż Gua Sha od szyi, wykonując posuwiste ruchy w kierunku żuchwy.
- Masaż twarzy rozpocznij od okolic nosa w stronę ucha.
- Masuj żuchwę wgłębieniem w płytce i kieruj ruchy w stronę ucha.
- Wymasuj usta zakończeniem płytki.
- Wykonaj masaż brwi i górnej powieki stroną z wgłębieniem.
- Wykonaj masaż czoła w kierunku od dołu do góry, używając dłuższego boku kamienia.
- Na koniec oczyść twarz i nanieś kojącą koreańską maseczkę, najlepiej w płachcie.
Jak często i kiedy wykonywać masaż chiński Gua Sha?
Jak często można wykonywać masaż twarzy Gua Sha? To zależy od Twoich preferencji – jeśli Twoja skóra świetnie znosi nacisk płytki, możesz pozwolić sobie na taką formę pielęgnacji nawet codziennie! Kiedy jest na to najlepsza pora? To zależy, jakich efektów się spodziewasz i znów – jakie jest Twoje podejście. Poranny masaż Gua Sha pobudzi skórę, usunie opuchnięcia i sprawi, że składniki koreańskich kremów będą lepiej wnikać w skórę. Z kolei wieczorem pozwoli skórze przygotować się do detoksykujących procesów, które zachodzą w niej podczas snu.
Jak widzisz, masaż Gua Sha to znakomita metoda przedłużenia młodego wyglądu skóry. Wybierz swój ulubiony olejek, sięgnij po kamień w formie płaskiej płytki i przekonaj się, jak ta metoda pielęgnacji zadziała na Ciebie!